Tartalom:
- „Mondottam, ember: küzdj és bízva bízzál!” – Madách Imre és Az ember tragédiája
- A szív egyenetlen működésének szellemtudományos okai
- Szűz Mária növényei – Az ősz virágai
- Bingeni Szent Hildegárd – Egy gyógyító szent ezer éve hatásos receptjei
- Az Isten-érzés evangéliuma – Lev Tolsztoj élete és hitvallása – 1. rész
- Tudósok Isten nyomában – könyvajánló
- Michael-impulzus a tudati lélek korában
- A Föld csakrái – Szakrális geometriával a Föld kultikus központjai nyomában – 1. rész
- Az asszertív kommunikáció lelki alapjai
- Autoritmia – a szerethető nyelvtanulás
- Mese a kis és nagy Marsról
- Márai Sándor: Bátorság, gyávaság, szeretet
Ízelítő a cikkek tartalmából:
„Mondottam, ember: küzdj és bízva bízzál!” Madách Imre és Az ember tragédiája
Az ember tragédiája emberiségköltemény, messze túlmutat az egyéni ember sorsán. S hogy hogyan jutott el a mű megírásához Madách, és miért egyetemes értékű alkotás ez, azt nézzük meg e cikkben.
Tudósok Isten nyomában
Ki gondolta volna, hogy Newton többet foglalkozott a Biblia tanulmányozásával, mint korszakalkotó tudományos kísérleteivel? Még kevésbé gondolnánk talán, hogy meg volt róla győződve: az utókor vallásos témájú írásai miatt fog emlékezni rá, nem a modern fizikát megalapozó felfedezései miatt. Newton ráadásul nem az egyetlen, aki szilárdan hitte: Isten művét fedezi fel kutatásai révén.
Autoritmia – a szerethető nyelvtanulás
Egy idegen nyelv elsajátítása általában hosszas tanulási folyamat eredménye. Mégis egyre többen és egyre jobban beszélnek idegen nyelveket. Manapság a nyelvtudás szinte a „kötelező” kategóriába esik. Hogyan lehet elérni, hogy a tanulók szeressék a nyelvtanulást, a nyelvet? Hogyan lehet úgy találkozni egy idegen nyelvvel vagy szöveggel, hogy az a lehető legtermészetesebb módon illeszkedjen az ember életébe? Milyen nyelvtanulási stratégia segítségével lehet eredményesebben és élhetőbben elsajátítani egy nyelvet, mint ahogy az iskolás éveinkben tanultunk?
A Föld csakrái – Szakrális geometriával a Föld kultikus központjai nyomában – 1. rész
A szakrális geometriával foglalkozó cikksorozatunk előző részeiben (lásd Manifesztum 128–131. részek) röviden megvizsgáltuk a pilisi szívcsakra-epicentrumban születő és onnan induló, a Földünket körbeörvénylő különleges Szent György-sávokat a Pilisben, Budapesten, Magyarországon, majd a Földön is. Megnéztük, hogy a szakrális geometria révén hogyan lehet modellezni, kutatni a Föld éteri erővonalait, amelyek átszövik bolygónkat és környezetünket. Ezúttal még tovább tágítjuk látókörünket, és megpróbáljuk röviden áttekinteni, hogyan áll kapcsolatban a Pilis a Föld más csakrapontjaival.
Michael-impulzus a tudati lélek korában
Írásunk előző részében (Manifesztum 136. szám) eljutottunk arra a megállapításra, hogy a modern ember egyfajta egomániában szenved: korunk egyik leggyakoribb betegsége az „énkórság”, hiszen az ember részben tudatosan, részben öntudatlanul rengeteg olyan dolgot tesz, amivel megerősíti, konzerválja és hizlalja a kis ént, építi az „ego-legót”. Ebből adódott a kérdés: hogyan lehet a kis ént lebontani? Elkezdtünk foglalkozni az ego megsemmisítésének művészetével, áttekintettük ennek kulturális hagyományait, s annál a krisztusi példázatnál hagytuk abba, hogy az egónak úgy kellene meghalnia, mint a földbe vetett búzaszemnek: „Bizony, bizony, mondom nektek: ha a földbe vetett búzaszem nem hal meg, egymaga marad; de ha meghal, sokszoros termést hoz.” ( Jn. 12:24.)
Az asszertív kommunikáció lelki alapjai
A beszéd képessége isteni ajándék, de a szavak művészete már tudatos erőfeszítés következménye. Beszélni “magunktól” tanulunk meg 2-3 évesen, de hogy engedelmes művészi eszközzé váljon számunkra, az már sok-sok gyakorlás és tanulás eredménye. Ebben a cikkben az asszertív kommunikáció leírása helyett inkább azokra a lelki aspektusokra, hitrendszerekre szeretnék koncentrálni, amelyek megakadályozzák azt, hogy a gyakorlatban is éljünk a kommunikációs képességeinkkel. Hiába van a legtökéletesebb eszköz a kezemben, ha nem használom. Ha ezeket az öntudatlan gátló tényezőket nem dolgoztam meg magamban, akkor a kommunikációm visszasüllyed az ösztönös szintre, ahol már nem tudom tudatosan irányítani.
Az Isten-érzés evangéliuma – 14–16. Lev Tolsztoj élete és hitvallása – 1. rész
Tolsztoj egész életét áthatotta az Isten-keresés. A pravoszláv egyház tanításaival és liturgiájával nem tudott azonosulni, de már fiatal korától folyamatosan foglalkoztatták az Istennel és a vallással kapcsolatos kérdések. Ötvenes éveiben járva több évtizedes belső kutatás után ébredt rá arra, hogy az evangélium követésén alapuló életforma a legfontosabb, s ez vezet el minket oda, hogy testvérekként éljünk. Hosszú útkeresése remekül nyomon követhető briliáns írói életművében. Tolsztoj életének magasztossága és legfőbb értéke nem a személyes élettörténetében van, hanem abban a lelki magasságban, ahová belsőleg eljutott és amelyet művészként az emberiség felé közvetített.
Szűz Mária növényei – Az ősz virágai
A jelen írásban folytatjuk a Szűz Máriához köthető növények bemutatását, és bevezetőként kitérünk a Máriakertek eredetére, megpróbáljuk megfejteni, hogyan és miért kapcsolódik Máriához a kert fogalma.
Mese a kis és nagy Marsról
Mars, a nagy hadisten hőstetteiről sokan meséltek már. Fiáról, a kis Marsról azonban csak kevesen. Bár kicsi és finom teremtés volt, mégis a nagy Mars gyermekeinek seregéhez tartozott, így a harc és győzni akarás az ő vérében is ott volt. Mindamellett különös ellenérzése volt a fegyverekkel szemben. A vasból készült láncmellényt sem akarta felvenni.
A szív egyenetlen működésének szellemtudományos okai
A rendelésemen általában azt tapasztalom, hogy a szellemtudomány iránt érdeklődők rendszerint szeretnének a szívük egyenetlen működésének mélyebb okával is tisztában lenni. Felteszik tehát maguknak és nekem is a kérdést: ugyan miért borult fel bennük a szív hallatlanul pontos ritmusa? Milyen testi, lelki, lénytagi okok játszhatnak ebben szerepet? Az olyan esetekben is előkerül a mélyebb okok kutatásának szükségessége, amelyekben a gyógyszeres kezelés nem eléggé, vagy csak átmenetileg hatékony, vagy azok mellékhatásai miatt az alkalmazott gyógyszereket csak korlátozott mértékben lehet adni. Hogyan lehet a kezelést kiegészíteni, hatékonyabbá tenni e gondolatmenet alapján? Vizsgáljuk meg ebben a cikkben ez utóbbi kérdést.
Bingeni Szent Hildegárd – Egy gyógyító szent ezer éve hatásos receptjei
Az apátnő rendkívül sokoldalú volt: rendfőnöknői tiszte mellett zenét szerzett, komoly gyógyítómunkát végzett, gyógynövényeket termesztett, főzeteket készített és ezekről könyveket is írt. Jogi és pénzügyi problémákra is megtalálta a gyógyírt, ezért uralkodók, püspökök, kereskedők és parasztok egyaránt felkeresték ügyes-bajos dolgaikkal. Ha égi látomásai alapján úgy vélte helyesnek, Hildegárd fellépett a világi, sőt még az egyházi hatalmakkal szemben is...