< 122      121. szám      120 >

Ízelítő a cikkek tartalmából:

A tudomány téveszméi – Dogmává merevedett elképzelések, melyek meghatározzák a modern tudományt 3. rész

Sorozatunk zárórészében a pszichés jelenségeké lesz a főszerep. Hogyan működik például az emlékezet? Hogyan lehetséges, hogy egy vízfejűségben szenvedő ember, akinek az agya helyén 95%-ban gerincvelői folyadék található, jelesre diplomázott matematikából? Miért számít „parajelenség”-nek a megérzés és a telepátia, miközben annyi ember megtapasztalja a hétköznapokban, és kísérletek sora igazolja a létüket? Rupert Sheldrake The Science Delusion című, időközben magyarul is megjelent könyvének vezérfonalát követve ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ.

Gyermekkori sérüléseink gyógyítása – Az anyaseb

Nincs emberi élet sebek nélkül. Hol kapjuk a sebeket, hol mi sebzünk meg másokat. Sebeinket fel kell tárnunk és meg kell gyógyítanunk, hogy életünk kiteljesedjen, és ne sebezzünk meg „bosszúból” másokat. Ebben a cikkben az úgynevezett anyasebbel foglalkozunk. Az anyaseb egyrészt a kiteljesedésünket gátoló terheket és traumákat jelenti, melyeket az édesanyánkkal való korai kapcsolatban szerzünk, másrészt azoknak az öntudatlan viselkedésmódoknak a halmazát, melyekkel próbáljuk feldolgozni ennek a terhelt viszonynak a fájdalmát.

A Szent Korona rejtett üzenete a számok, a formák és az arányok tükrében – 2. rész

A Szent Koronával kapcsolatos vizsgálódásainkat a Pantokrátor képével, illetve befoglaló arányainak az elemzésével folytatjuk. A kép és közvetlen környezete viszonyáról még nem esett szó, pedig itt is nagyon fontos észrevételeket tehetünk, ha ténylegesen és átvitt értelemben is tágítjuk a perspektívánkat. A korona mellett az Országalma és néhány híres bibliai tárgy, épület geometriájának jelentőségéről is szó esik írásunkban.

Michael-impulzus a tudati lélek korában – Szent Mihály ünnepe a szellemtudomány fényében, 2. rész

Mire utal a kard és a mérleg Szent Mihály ábrázolásain? Mit árul el Michael tekintete a beavatottak számára? Milyen emberi hozzáállást tükröz az „ember tervez, Isten végez” mondás, és milyen magasabb fokozatok vannak ennél? Michael harca a sárkánnyal egy ősi szimbolikus kép, mely ma is nagyon aktuális üzeneteket hordoz. Az ember lelkében ugyanis egy folyamatos küzdelem zajlik a Fény és a sötétség lényei között, mindennap döntés elé állítva az embert. Múlt szeptemberi cikkünk folytatásaként ezúttal a michaeli lelkület áll írásunk középpontjában, mely hozzásegíti az embert, hogy legyőzze a belső sárkányt.

Magyar királyok és uralkodók 14. rész – Mária és Zsigmond

Az Anjou-ház alkonyán egy törékeny leány fejére került a magyar Szent Korona, hogy aztán annak férje vezesse az országot fél évszázadon át. A Mária nyomába lépő Zsigmond egy fontos korszak jelentős uralkodójává vált, aki a magyar mellett megszerezte a német, a cseh és az itáliai királyi, valamint a német-római császári koronát is. Egy új réteg, a polgárság felvirágzásának magvait hintette el, a végvárrendszer kiépítésével a török terjeszkedésnek szabott gátat, a konstanzi zsinaton pedig újraegyesítette a nyugati kereszténység meghasadt szövetének szétfoszlott szálait.

…és ne vígy minket kísértésbe… – a Miatyánk egy sorának újrafordításáról

Ez év Pünkösdje körül árasztotta el a külföldi és a hazai médiát az a hatalmas visszhangot, bizonyos körökben megdöbbenést, sőt felháborodást keltő hír, miszerint a pápa „átírta a Miatyánk egy sorát”, „megváltoztatta Jézus szavait”. Az ominózus sor az Úr imájának hatodik kérése: „…és ne vígy minket kísértésbe…”, amely ezentúl így hangzik majd: „…és ne engedj minket kísértésbe esni…”. Cikkünkben ezt a változtatást igyekszünk körüljárni, megvizsgálni nyelvészeti, fordításelméleti, illetve spirituális szempontból.

A döntés a Te kezedben van (könyvajánló)

A koncentrációs táborból szabaduló, később pszichológusnak tanuló szerző mindjárt a könyv elején így fogalmazza meg a mű egyik legmélyebb üzenetet: „Nem azt szeretném, hogy meghallgassák a történetemet, és aztán azt mondják: »Az én szenvedésem kevésbé jelentős.« Azt szeretném, hogy meghallgassák a történetemet, és azt mondják: »Ha ő meg tudja tenni, akkor én is meg tudom!«” A döntés című könyv nem hétköznapi írás. A történet él, az események valódiak. Szinte tapintható benne a lélek ereje, a szív bátorsága és a szellem nagysága, mely mindenkinek példát mutat!

Az emésztés és a depresszió

Ha jelentősebb ok nélkül hosszas és súlyos kedélyromlás figyelhető meg valakinél, felmerül a melankólia, az endogén depresszió gyanúja. Ezt az érintett ritkán ismeri fel, hisz úgy gondolja, a kedélyvilága úgy van rendjén, amilyennek ő saját magában érzi. Ráadásul a rossz hangulatait, elkeseredettségét gyakorta próbálja titkolni. A már jól ismert pszichoszomatikus irány mellett megtaláljuk ebben az esetben a fordított, szomatopszichikus utat, tehát a test működéseinek zavara által okozott lelki tünet jelenségét. Az endogén depresszió mögött ugyanis az anyagcsere zavara áll, ahogy azt cikkünkben részletesen ismertetjük.

Posztromantikus stressz-szindróma – Mit tehetsz, ha kihűlni látszik a szerelem? (könyvajánló)

Számos romantikus történet, könyvek és sikerfilmek hosszú sora szól az „igazi szerelemről”. Sokunknál ezek a történetek jobban befolyásolják az az ideális párkapcsolattal, illetve a szerelemmel kapcsolatos elképzelésünket, mint sejtenénk. A kijózanító valóság azonban, amire John Bradshaw is felhívja a figyelmet Posztomantikus stressz-szindróma című könyvében, hogy e szerelmi történetek többsége véget ér, amikor a valódi párkapcsolat elkezdődne. Mit tehetünk azért, hogy a kezdeti eufória később érett szeretetté váljon, és ne válás vagy szakítás legyen a vége?

A két korona: Szent Maximilian Kolbe élete (filmajánló)

A koncentrációs táborban másoknak lelki támaszt nyújtó, majd egy társáért a saját életét feláldozó Kolbe atya életét mutatja be ez a lebilincselő lengyel életrajzi film. Az alkotás művészien ötvözi a játékfilm elemeit a dokumentumfilmek tényfeltáró valóságával, ahogyan a Kolbe atya hagyatékát bemutató kortárs jeleneteket átszövik a korabeli hangulatot tökéletesen megidéző koreográfiák.

Mese: A rozsdás lovag

Mese egy lovagról, akit bűnös élete miatt ellep a rozsda, és egy jámbor leányról, aki a lovag feleségeként hatalmas áldozatot hoz a lovag lelkének megmentéséért.