Tartalom:
- Az Isten balján – Ady Endre élete és költészete
- Bőség, jómód, gazdagság
- Az Országház és a Szent Korona kapcsolata
- A szeretet titkai Karácsony ünnepén
- Az utolsó nyílvessző
- Régi mesék mai üzenetei 2. rész – Jancsi és Juliska
- Magyar királyok és uralkodók – 15. rész: Hunyadi János kora, Albert, Ulászló, V. László
- Az alvászavar
- Ezer szó – filmajánló
- Mese: Az ajándék
- Karácsonyi receptek
Ízelítő a cikkek tartalmából:
Az Isten balján – Ady Endre élete és költészete
A magyar irodalomban beszélhetünk Ady előtti és Ady utáni költészetről. Forradalmian új stílusával a társadalomban is egyfajta forradalmat, lelki megújulást igyekezett előmozdítani. Cikkünkben igyekszünk megérteni életútjának vitatott pontjait, pokoljárásának valódi értelmét. A XX. század egyik legnagyobb magyar költőüstököse éppen száz éve hagyta el a földi világot. Ez alkalomból emlékezünk meg írásunkban róla.
Bőség, jómód, gazdagság
A jómódúság sokunk tudatában egyenlő azzal, hogy valaki sok pénzt keres. A gazdagok jómódúak – hisszük, és a pénzbeli gazdagságot tűzzük ki célul. Pedig a pénz önmagában hibás cél, mert megszerzése nem egyenlő a jó élettel. Lehet sok pénze valakinek, aki beteg, magányos, boldogtalan vagy elégedetlen. Az érem másik oldala is hamis, miszerint a szegénység, a szűkölködés a jó élet kulcsa. Ez is egy téves értékítélet, ugyanis kellenek az anyagi javak, eszközök az életünkhöz, csak ne váljanak bálvánnyá, függéssé. Mik a bőségtudat valódi összetevői fizikai, lelki és szellemi szinten?
Az Országház és a Szent Korona kapcsolata – 1. rész
Az országházi idegenvezetések során sok érdekességet elmesélnek az épülettel kapcsolatban, annak alapvető geometriai arányaival azonban kevesen vannak tisztában. Ennek egyik oka, hogy az Országház tervezője, Steindl Imre nem hagyott hátra írásos emlékeket tervei születéséről. Az alaprajzokat azonban nemrégiben digitalizálták és közzétették, cikkünk eme rajzok elemzése alapján született. Bátran állíthatjuk, hogy ha megismerjük Országházunk alapvető tervezési alapelveit, a falai szinte „megszólalnak”!
A szeretet titkai Karácsony ünnepén
A szimbolikusan értelmezett betlehemi csillag, vagyis a „belső betlehemi csillag” öt minőségre utal, melyek Karácsony kapcsán fontosak az ember belső világa számára. Ezek közül az egyik a szeretet, mely tulajdonképpen több is, mint pusztán egy minőség vagy egy erény. A szeretetet nem lehet szavakkal definiálni, a szeretet csak a szeretet által ismerhető meg. Isten gyermekeként pedig a szeretet valójában az ember alaptermészete, mely a lelki fejlődés és tisztulás útján mind jobban felszínre kerül bennünk. Karácsony közeledtével cikkünk a szeretet titkaiba enged betekintést.
Az utolsó nyílvessző
Erwin McManus amerikai lelkipásztor – aki egyúttal filmrendező, dizájner és író is – egyházát képviselve személyesen vezet humanitárius missziókat háborús területekre, valamint szegénység és bűnözés sújtotta nagyvárosokba. Élete jó példa a vallásos és spirituális meggyőződésből fakadó sorsszemléletre, ami tevékennyé, kezdeményezővé és sokszínűvé tesz. McManus folyamatosan keresi a lehetőséget arra, hogy a Biblia igazságait átültesse a gyakorlatba. „Az utolsó nyílvessző” című művében 10 pontban foglalta össze hitvallását, melyet írásunkban röviden áttekintünk.
Régi mesék mai üzenetei 2. rész – Jancsi és Juliska
Sorozatunk jelen cikkében egy olyan jól ismert mese lelki-spirituális értelmezését olvashatjuk, amely a pozitív gondolkodás erejéről tanít, de a beavatási út szimbólumait és egyes stációit is megtaláljuk benne.
Magyar királyok és uralkodók – 15. rész: Hunyadi János kora, Albert, Ulászló, V. László
Hunyadi János a magyarok legfőbb vezetője volt a Zsigmond és Mátyás király közötti időszakban, bár sosem hordott királyi koronát. Ebben a húsz évben három király váltotta egymást, Albert, Ulászló és V. László, akik a szakadék szélére sodorták országunkat, amelyet csak Hunyadi János erős karja tudott megóvni a végromlástól. Származásának rejtélyéről, a Szent Korona ellopásáról és első Habsburg uralkodónkról is olvashatnak többek között írásunkban.
Az alvászavar
Az alvászavar korunk egyik leggyakrabban előforduló panasza. Ez tulajdonképpen nem is meglepő, hiszen szinte minden testi vagy lelki betegség kísérőjelensége lehet. Annál is inkább jelentős az érdeklődés a téma iránt, mert az alvás eléggé rejtélyes, kissé ijesztő dolog, hiszen az ember éber tudatának elvesztésével jár, és így egy kicsit a halál állapotára emlékeztet. A természettudományos alváskutatás néhány eredményét nem haszontalan nekünk sem megismerni, melyet azután szokásunk szerint kiegészítünk a szellemtudomány eredményeivel.
Ezer szó – filmajánló
Az Ezer szó című filmet 2008-ban forgatták, azonban csak 2012 márciusában mutatták be a mozikban. Általában negatív értékeléseket kapott, és a bevételeket illetően sem volt sikeres. Ám ha igyekszünk meglátni azt, ami a képeken túl látható, és meghallani azt, ami a szavakon túl van, akkor igenis egy értékes, eredeti és elgondolkodtató alkotással állunk szemben, mely az idei, merkúri év témájához különösen jól kapcsolódik.
Mese: Az ajándék
Mese egy jószívű asszonyról, aki mindenét odaajándékozta, így végül azzal is találkozott, akié minden ajándék valójában…